Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy
strzałkaAktualności
[10-10-2013 2013:14:27]
Księgi wieczyste – zmiana ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Podstawowe zmiany nowelizacyjne:

[02-10-2013 2013:29:25]
Prawo pracy - zmiany
23 sierpnia 2013 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy i ustawy o związkach zawodowych, wprowadzająca dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy.
[01-10-2013 2013:17:36]
Postępowanie elektroniczne - nowelizacja
Po wejściu w życie nowelizacji każdy składany pozew będzie musiał zawierać numeru PESEL lub NIP pozwanego

Strona 1 z 7  > >>

MSA BIURO WROCŁAW:
ul. Swojczycka 116 a/4
51-502 Wrocław

Tel.: +4871/ 348 26 82
Fax: +4871/ 733 40 01
E-mail: arbitraz@msa.pl

Osoby zainteresowane organizowanymi przez MSA szkoleniami zapraszamy na stronę

www.WynegocjujTo.pl

baner
Elektroniczne pozwy

pozwy o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym przez internet

Od Nowego Roku w życie wchodzą przepisy, pozwalające składać pozwy o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym przez internet. Jest to jak na warunki Polskie rozwiązanie nowatorskie, którego celem jest uproszczenie procedury.
Sprawy będą rozpatrywane przez jeden sąd – w Lublinie. Został on wybrany ze względu na najlepsze przygotowanie pod względem infrastruktury. Pozew będzie składany po uprzednim zarejestrowaniu się na stronie Sądu (profesjonalny pełnomocnik będzie musiał użyć podpisu elektronicznego, zaś zwykły obywatel jest zwolniony z tego obowiązku). Posiadając login i hasło będziemy mogli na odpowiednim formularzu wnieść pozew do Sądu a następnie śledzić w Internecie jego losy. Założenia są niezwykle optymistyczne – rozpatrzenie sprawy ma trwać kilka dni a cała procedura ma być niezwykle sprawna.
Co jest istotne – jeśli pozwany wniesie sprzeciw, wtedy postępowanie przybierze normalną formę. Jeśli zaś się uprawomocni, nakaz wraz z klauzulą wykonalności zostanie wysłany Pocztą do powoda. Warto mieć na względzie fakt równoczesnej rozbudowy infrastruktury informatycznej komorników. Każdy z nich będzie miał wgląd w obsługiwane sprawy i sam będzie mógł szybko uzyskać informacje o prawomocności nakazu, co ma przyspieszyć działania komornicze.
Nie wiadomo co wyjdzie z ambitnych planów ministerstwa. Wszak już kilka lat temu miała powstać centralna ewidencja działalności gospodarczej, co skończyło się na kilkukrotnym nowelizowaniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i przesuwaniu terminu. Tak samo elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe jest odsuwane w czasie. Z drugiej jednak strony udało się przeprowadzić reformę KRSu, zakładającą jego informatyzację. Niezależnie od przewidywań, nowy system będzie można wypróbować od 1 stycznia 2010 roku.